Szakmai siker a földtudományok területén

2017. december 12., 9:18

Az amerikai tudományos akadémia szaklapjában, a PNAS-ben olvasható az Újvári Gábor, karunk volt hallgatója, által vezetett nemzetközi kutatócsoport munkája. A kutatásokban Kovács János, a TTK Földrajzi Intézet tanszékvezető egyetemi docense terepi és laboratóriumi vizsgálatokkal vett részt.

Terepen - Kovács János és Újvári Gábor
(fotó: Mánfai György)
A tanulmány az észak-atlanti klímaváltozások hatását elemzi a Kárpát-medencében az utolsó eljegesedéskor. Az Atlanti-óceán északi medencéjének tágabb környezetéből ismert, földtörténeti szempontból rendkívül gyors és intenzív felmelegedési és lehűlési fázisok környezeti hatásait sikerült kimutatni a Kárpát-medencében. A hazai jégkorszaki csapadékviszonyok és növényzet megváltozásainak hátterében a modern Észak-atlanti Oszcilláció (North Atlantic Oscillation) jégkori megfelelőjének eltérő fázisai állhatnak. A tudományos munkát az EFOP 3.6.1 pályázat támogatta, melynek keretében a tanulmány mindenki számára hozzáférhető (Open Access).

Hír az MTA honlapján

Cikk a Proceedings of the National Academy of Sciences-ben (PNAS)